Wiadomości

Uwaga na #FAKE NEWS i oszustwa “na koronawirusa”

W związku z epidemią koronawirusa nasiliła się ilość nieprawdziwych informacji dotyczących np. planów zamknięcia sklepów czy wprowadzenia stanu wyjątkowego. Okres walki z koronawirusem to też niestety intratne pole do działania dla wszelkiej maści oszustów, którzy próbują dokonywać oszustw “na koronawirusa”.

Obecna sytuacja sprawiła, że w mediach społecznościowych nastąpił nagle wysyp ludzi, którzy mają dostęp do wiedzy tajemnej, dostępnej tylko dla osób sprawujących najwyższe funkcje w państwie. Nie brakuje ludzi, powołujących się na “wtyki” w ABW czy znajomości w administracji państwowej, którzy nas informują że oto już jutro zamkną sklepy i stacje benzynowe, banki wstrzymają wypłatę pieniędzy a pojutrze wojsko pojawi się na ulicach a my sami będzie mieć zakaz wychodzenia z domów.

Władze państwowe oraz policja przestrzegają nas przed takimi “prorokami” i takimi “źródłami informacji”. Pamiętajmy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych w rządowej domenie *.gov.pl. Komunikaty o wysokim znaczeniu dla kraju i społeczeństwa są także przekazywane przez przedstawicieli najwyższych władz Państwa podczas konferencji prasowych, transmitowanych przez media.

Pamiętajmy też, że każda decyzja czy wprowadzane jakiegokolwiek ograniczenia muszą mieć swoje oparcie w przepisach prawa, a następnie są one ogłoszone do wiadomości publicznej! Apelujemy więc do wszystkich o rozwagę, rozsadek, odpowiedzialność oraz unikanie paniki, rozsiewanej przez osoby, szukającej w tym trudnym dla wszystkich czasie, taniego poklasku i zainteresowania.

Apelujemy też o ostrożność, w związku z pojawiającymi się coraz częściej oszustwami “na koronawirusa”. Niestety ale i w stanie zagrożenia epidemiologicznego są ludzie, którzy na ludzkim niepokoju chcą zarobić. Stąd np. rozsyłane przez oszustów sms-y o szczepionkach na koronawirusa i załączonym linkiem do płatności za tę szczepionkę (pod linkiem kryje się wirus) czy oferowanie po zawyżonej cenie zwykłych masek przeciwpyłowych jako specjalnych masek przeciw koronawirusowi, czy innych towarów oferowanych nam w fałszywych sklepach internetowych. Bądźmy ostrożni.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Subskrybuj nas na Google News
Bądź na bieżąco z aktualnościami z Legnicy


Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button