Kultura

W Legnicy zaprezentowano tradycyjne stoły wigilijne

Lokalne potrawy, wypieki czy ozdoby to część tradycji Świąt Bożego Narodzenia. W minioną sobotę, w legnickiej Galerii Piastów, mieliśmy okazję podziwiać prezentacje wigilijnych stołów, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich niemal z całego Dolnego Śląska. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Grzegorz Macko.

Dzisiaj w Legnicy mogliśmy ujrzeć nie tylko rewelacyjne smakołyki, ale przede wszystkim różnorodność kulturową – potraw, wystrojów, prezencji. Ta różnorodność ma odzwierciedlenie również w naszym życiu na Dolnym Śląsku. Z jednej strony czujemy się Dolnoślązakami i budujemy swoją tożsamość związaną z tym regionem. Z drugiej strony, każdy z nas jest skądś. I dzisiejszy dzień to dobitnie pokazuje, że można było spotkać tradycje pochodzące chociażby z okolic Lwowa czy Wilna – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.

Wydarzenie miało na celu kultywowanie tradycji poprzez podtrzymywanie i doskonalenie sztuki kulinarnej, muzykowanie, promowanie wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego, charakterystycznego dla województwa dolnośląskiego. Towarzyszyły mu występy zespołów ludowych, a przy jego organizacji współpracowały Urząd Marszałkowski, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Dolnośląska Izba Rolnicza. Wydarzenie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Subskrybuj nas na Google News
Pokaż więcej

Piotr Cybulski

Dziennikarz radiowy, publicysta i bloger. Redaktor naczelny portalu Legnica.Online. Miłośnik kolejnictwa i nowych technologii. Kontakt ze mną: piotr.cybulski@legnica.online

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button